Návody • rady

Zdieľajte nás

sledujte náš

STAROSTLIVOSŤ O TRÁVNIK - KEDY, ČO A AKO?

September 2021

POLIEVANIE

Po výseve novozaložených trávnikov je veľmi dôležité v prvých 4 týždňoch po zasiatí vykonávať zavlažovanie s primeranou dávkou vody, a to opakovane. Minimálne 3 krát denne a viac, intenzita závisí od teploty a pôdy, minimálna denná potreba vody je 0,75 m3 na 100 m2. Novozaložený trávnik ešte nemá vyvinutý koreňový systém, a preto zo začiatku nie je schopný zadržiavať väčšie množstvo vody. Z hľadiska vzchádzania semien je extrémne dôležitých prvých 30 – 35 dní a ak v tomto období semeno trávy vyschne, viac už nedokáže vyklíčiť a osivo sa stane bezcenným. Dôležité teda je, aby zemina prvý mesiac NEBOLA NIKDY VYSCHNUTÁ, musí byť vždy aspoň vlhká. Takže ak vidíte, že na povrchu sa začínajú objavovať suché miesta, treba trávnik poliať. Pre predstavu, trávnik s plochou cca 100 m2 treba polievať približne 10 – 15 minút. Polievajte tak, aby voda vsiakla a nestekala po zasiatej ploche. Nedostatok vody po výseve je príčinou nerovnomerne vzídeného trávnika – na vysiatej trávnej ploche sa vytvoria trsy trávy s prázdnymi miestami. Je to kvôli tomu, že vzíde iba časť osiva.  

Po prvej kosbe sa môže znížiť frekvencia zalievania na 2 krát denne a po zahustení trávnika (približne po 2 až 3 mesiacoch) už bude stačiť polievať len 2 – 3 krát za týždeň v závislosti od od klimatických podmienok a stavu trávnika. Spotreba vody na jeden cyklus zavlažovania je 0,75 m3 na 100 m2Po vzídení trávneho osiva (cca 6 týždňov) a prvej kosbe je dôležité nepolievať počas obeda, kedy je slnko najprudšie, pretože kvapky vody pôsobia ako malé lupy a môžu spáliť trávu. Plne zapojený trávnik je ideálne polievať každý druhý deň, a to skoro ráno. Ak je to možné, vyhnite sa večernému polievaniu.

KOBERCOVÝ TRÁVNIK

Ihneď po pokládke sme vám položený trávnik výdatne zaliali, až zmáčali vodou. Následne 1. a 2. týždeň treba trávnik zmáčať 2-3 krát denne (podľa počasia) hlavne spoje medzi rolkami. Spotreba vody na jedno polievanie je 0,75 m3 na 100 m2. Ak aj mimo tohto polievania zbadáte, že trávnik začína na spojoch vysychať, treba tieto spoje medzi rolkami ihneď poliať. Po 2. týždni môžete skúsiť jemne nadvihnúť rolku trávnika a ak budete cítiť odpor, trávnik už má jemne zakorenený systém do podložia. Môžete teda znížiť frekvenciu polievania na 1 krát denne. Po mesiaci od pokládky stačí polievať každý druhý deň množstvom vody 0,75 m3 na 100 m2 a následne podľa potreby a klimatických podmienok. 

Priemerná týždenná potreba zapojeného trávnika na vodný režim je 25 mm/m2 pre siaty aj kobercový trávnik. To je v prepočte približne 0,75 m3 na 100 m2 každý druhý deň. V prípade, že máte automatický závlahový systém, je nutné si nastaviť zavlažovanie podľa typu trysiek – tento údaj väčšinou býva v technickej správe od automatického závlahového systému, prípadne sa môžete obrátiť na nás.

kosenie

Novozaložený trávnik by ste nemali kosiť skôr ako bude mať výšku cca 10 cm. V prípade, že na niektorých miestach už túto výšku má, a na niektorých ešte nie, môžete trávnik pokosiť na tých miestach, kde má 10 cm, a zvyšné plochy pokosíte neskôr, keď trávnik dorastie aj tam. Prvé kosenie je najlepšie vykonávať kosačkou so zberom. (Kosiť so zberom však odporúčame stále.)

Veľmi dôležité je neskracovať pri kosbe trávnik viac ako o 1/3 tretinu listovej plochy (napr. z 10 cm na 7 cm, nie viac). Trávnik je potrebné kosiť z vyššej výšky vždy postupne, inak zbavíte rastlinu listov a zostane len steblo – plocha trávnika potom bude žltá, pripomínajúca strnisko, regenerácia v tomto prípade bude cca 2 – 3 týždne.

Pamätajte, že pravidelné kosenie je jediný spôsob ako trávnik výrazne zahustiť.

KOBERCOVÝ TRÁVNIK

Prvé 2 týždne trávnik nekoste, po 2 týždňoch od pokládky môžete skúsiť jemne nadvihnúť rolku trávnika a ak budete cítiť odpor, trávnik už má jemne zakorenený systém do podložia. Môžete teda trávnik pokosiť, dôležité je kosiť maximálne o 1/3 listovej plochy.

Burina

Ak Vám v novozaloženom trávniku rastie aj burina, môžete ju po 3. kosbe postriekať selektívnym herbicídom, napríklad Bofix-om. Nikdy nestriekajte ihneď po kosbe, dodržte aspoň 2 denný odstup od kosby. Návod nájdete na obale postreku.  Bofix je selektívny herbicíd proti burine, funguje tak, že zničí burinu, ale trávnik nepoškodí. Väčšina dvojklíčnolistých burín neznáša intenzívnu kosbu a pri kosení postupne z trávnika odumierajú.

Hnojenie

Novozaložený trávnik sme Vám pohnojili štartovacím hnojivom pre lepší rozvoj koreňov a zapojenie vzchádzajúceho trávnika. Po prvej kosbe by ste mali pohnojiť trávnik hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Pri hnojení sa snažte používať trávnikové hnojivá, ktoré okrem základných makroelementov N (dusík), P (fosfor), K (draslík), obsahujú aj Mg (magnézium = horčík), S (síra) a Fe (železo) – tým dosiahnete sýtozelenú farbu trávnika.  Ideálne je  hnojivo aplikovať každých cca 4 – 6  týždňov podľa druhu hnojiva. V skratke – na jar používajte jarné hnojivo, v lete univerzál a na jeseň jesenné hnojivo. Náš tip na hnojivo – Profertil Jar, Profertil Univerzál a Profertil Jeseň.

VertikuLácia

Novozaložený trávnik sa môže prerezávať (vertikulovať) po plnom zapojení. Napr. jarný výsev môžete budúci rok na jar vertikulovať. Po tomto úkone je veľmi dôležité dodať hnojivo s vyšším obsahom dusíka. Prerezaním do hĺbky max 1,5 mm dochádza k prerezaniu nadzemných a podzemných odnoží a trávnik sa tak po dodaní hnojiva zahustí.  Ak si na tento úkon netrúfate alebo nemáte potrebnú techniku, môžete sa obrátiť na nás alebo na overené záhradné centrum.

Vedeli ste, že...?

Takmer každý majiteľ záhrady sníva o zdravom zelenom koberci a veľkej terase s moderným záhradným nábytkom a grilom. Buďte na pozore v prípade, že si chcete zadovážiť záhradný nábytok a na záhrade nemáte terasu. Teoreticky si môžete so svojím trávnikom robiť čokoľvek, čo zahŕňa aj umiestnenie exteriérového nábytku priamo na trávu. Mali by ste však vedieť, že záhradné zostavy patria iba na vyvýšený, pevný a suchý podklad. Umiestnenie exteriérového nábytku by mohlo nenávratne poškodiť nielen samotný nábytok, ale mohlo by to zničiť aj vašu trávu. Zvyčajne sa vytvárajú na trávniku žlté fľaky, na ktorých časom prestane úplne rásť tráva. Predíďte tomu umiestnením nábytku mimo trávnika (ideálne však na spevnenú a rovnú plochu) a užívajte si na vašom novom trávniku aktivity, ktoré ho nebudú neprimerane namáhať.