Návody • rady

Zdieľajte nás

sledujte náš

HĽADÁTE DOKONALÝ TRÁVNIK? VSAĎTE NA SIATY!

Apríl 2020

Neviete si vybrať medzi siatym trávnikom alebo trávnym kobercom? Pomôžeme vám pri rozhodovaní. Ukážeme vám, že aj so siatym trávnikom dokážete zázraky. A k tomu ušetríte čas a aj podstatnú časť peňazí. Siaty trávnik totiž dokáže vyzerať ako zo škatuľky.

1. Cena

Cenový rozdiel medzi trávnym kobercom a siatym trávnikom je obrovský. Zatiaľ čo ten siaty stojí priemerne 4 € za meter štvorcový, kobercový je niekoľkonásobne drahší. Jeho priemerná cena, aj s prípravou podkladu, sa pohybuje na úrovni 11 € za meter štvorcový. Odporúčame vám zrátať si výmeru vášho nového trávnika. Porovnajte si ceny a ešte raz sa zamyslite, či je kobercový trávnik ten správny variant.

2. KRAJŠÍ VÝZOR

Mnoho ľudí argumentuje, že kobercový trávnik je krajší ako klasický siaty. Vo väčšine prípadov to však nemusí byť pravda. Ak odborník kvalitne pripraví pôdu, trávna zmes má tendenciu zakoreniť sa rovnako dobre ako v prípade koberca. V mnohých prípadoch dokážete docieliť aj to, že siaty trávnik bude dokonca aj hustejší než vopred pripravený kobercový.

3. ODOLNOSŤ

Je potrebné si uvedomiť, že tráva je neustále zaťažovaná. Či už domácimi miláčikmi, deťmi alebo bežným udupávaním počas chôdze. Siaty trávnik je odolnejší proti nášľapu, voči škodcom, plesniam a machom. Aj preto vyzerá bezchybne dlhodobo. Samozrejme, všetko závisí aj od kvality vašej zeminy, slnka či vlahy a pravidelnej starostlivosti.

4. LEPŠIE PODLOŽIE

​Častou chybou pri výbere koberca je skutočnosť, že firma vám nedostatočne pripraví podložie pre váš budúci trávnik. Zväčša na to použije bežný rotavátor, ktorý nedostatočne prevzdušní pôdu, nerozdrví veľké kusy zeminy, a tak sa korene nedokážu dobre uchytiť. V prípade toho siateho je základom úspechu dokonale pripravené podložie. Namiesto rotavátora odborníci použijú spätnú frézu (trávnikový zakladač). Ten rekultivuje vrchnú časť pôdy v hĺbke 10 až 15 cm, výrazne ju prevzdušní, odseparuje kamene a vytvorí tak ideálne podložie. Semeno trávnika sa potom výrazne ľahšie a lepšie zakorení.

5. ZAKORENENIE

Niektorí argumentujú v prospech trávneho koberca tým, že je okamžite hotový, nemusíte na nič čakať a o nič sa starať. Nie je to však úplná pravda. Aj po položení koberca musíte počkať, kým sa zmes zakorení. To môže trvať aj 1 – 3 týždne. Dovtedy sa musíte vyvarovať jeho namáhaniu a poškodeniu. Na pamäti treba mať aj to, že hotové trávne koberce treba objednávať s veľkým predstihom, takisto aj prípravné práce pred pokládkou. Siaty trávnik je po vysiatí k dispozícii po druhom až treťom kosení. Zväčša ide o 4 – 5 týždňov. Výsledný čas je teda takmer porovnateľný s kobercovým trávnikom.

6. RÝCHLA INŠTALÁCIA

Ak chcete trávnik rýchlo a s čo najmenšími ťažkosťami, nemusíte voliť hneď koberec. V jeho prospech síce hovorí rýchla inštalácia – stačí vám iba jeden deň a trávnik je položený – avšak siaty trávnik je na tom rovnako dobre. Odborníci ho dokážu za jeden deň pripraviť vo veľkosti približne 300 – 400 metrov štvorcových. Inštalácia siateho trávnika je tak rovnako rýchla ako v prípade kobercového trávnika.