Návody • rady

Zdieľajte nás

sledujte náš

KEDY A AKO ZALOŽIŤ TRÁVNIK

September 2019

Kedy sa zakladajú trávniky?

Trávniky je možné vysievať od jari do konca októbra, je však nutné prihliadať na klimatické a pôdne podmienky. Terén sa lepšie upravuje, ak hlina nie je príliš mokrá, takže po viacdňových dažďoch je lepšie počkať, kým zemina trošku vyschne.

Náš tip – založte si trávnik v lete, ušetríte a vyrastie vám naozaj rýchlo. Podľa nás je leto ideálne ročné obdobie na založenia trávnika. Prečítajte si náš článok a dozviete sa 4 dôvody, prečo založiť trávnik práve v lete.

Ako pripraviť terén?

Terén (ornicu) treba mať nahrubo zrovnaný tak, ako si ho približne vo finálne predstavujete. Ideálne je, ak je pôda už sadnutá a vystriekaná totálnym herbicídom proti burinám. Vysievanie trávnika patrí medzi finálne práce okolo novostavieb, bungalovov, rodinných domov, či iných areálov. Preto je ideálne, aby ste pred našim príchodom mali osadené už aj všetky obrubníky, ploty, palisády alebo prípadný závlahový systém, aby sme budúci trávnik mali do čoho oprieť a aby ste dodatočne nemuseli trávnik týmito prácami narúšať.

Náš tip – k obrubníkom si dajte nopovú fóliu alebo si obrubníky natrite tekutou hydroizoláciou z tej strany, kde bude trávnik. Vyhnete sa neskôr tomu, že vám trávnik pri obrubníkoch prestane rásť a bude vysychať, lebo obrubníky mu budú odvádzať vlahu.

Sú dve možnosti pri zakladaní trávnika:

1. možnosť: Najskôr zničíte burinu, a potom sa vyseje trávnik (založenie trávnika na odburinovanej ploche)

Ak je plocha, na ktorej chceme zakladať trávnik, evidentne zaburinená, treba sa tejto buriny zbaviť vopred. Najjednoduchší spôsob vykynoženia buriny je postrekom – totálnym herbicídom (napr. Roundup). Účinok vidieť cca po 7 až 15 dňoch. Po tejto dobe sa vyschnuté buriny pokosia a vyzbierajú. Ďalej prebieha samotná rekultivácia plochy, príprava podložia, vyrovná sa terén a vyseje sa tráva.

2. možnosť: Vyseje sa trávnik a ak vzíde aj burina, následne sa vykynoží (založenie trávnika na neodburinovanej ploche)

Túto možnosť je dobré využiť, ak na ploche, na ktorej chcete zakladať trávnik, máte len nedávno navezenú a rozhrnutú ornicu a burina je ešte v nedohľadne. Ak teda potrebujete trávnik čo najskôr, je dobré využiť túto možnosť. Na možnú burinu teda nemusíte zbytočne čakať ďalších 3 až 5 týždňov, kým vyrastie, ale tento terén vám zrekultivujeme, vyrovnáme a zatrávnime. Keď začne rásť tráva a objaví sa aj burina, vtedy sa použije selektívny herbicíd (napr. Bofix) na zničenie buriny a všetkých dvojklíčkových rastlín alebo hnojivo na zničenie dvojklíčkových rastlín, aby sa zabránilo vzrastu nových burín, ktoré berú výživu tráve. Táto možnosť je rýchlejšia, trávnik môžete mať vysiaty okamžite a nemusíte čakať, kým vám vyraší burina a následne ešte čakať, kým ju chemický postrek zničí.

Túto možnosť neodporúčame na plochy, ktoré sú evidentne zaburinené. Vtedy je efektívnejšie využiť 1. možnosť.