Návody • rady

Zdieľajte nás

sledujte náš
Siaty verzus kobercovy

siaty alebo kobercový trávnik? Poradíme vám!

Pozemok okolo nového domu je vo väčšine prípadov jedna z posledných úloh, ktoré sa pri stavbe nového domu riešia. Niekto si nechá vypracovať projekt celej záhrady firmou, niekto sa pustí do rozvrhnutia záhrady sám. V oboch prípadoch však pravdepodobne bude súčasťou záhrady aj trávnik. A vtedy prichádza na rad otázka – siaty alebo kobercový?

foto titulka nova na web 1

čo všetko si treba premyslieť ešte pred založením trávnika

Dom už máte hotový a pred vami stojí úloha popasovať sa s okolím. Pravdepodobne máte aspoň matnú predstavu, ako by malo okolie vyzerať, kde by ste čo chceli, prípadne viete, čo nechcete. Vo väčšine prípadov sa ľudia rozhodnú pre kombináciu trávnika a výsadby (kvetov, kríkov, atď.) alebo úžitkovej záhrady. Ešte pred realizáciou však treba myslieť na pár vecí, aby vás nič neprekvapilo. Nižšie sa pozrieme na konkrétne veci podrobnejšie.

4 dôležité úkony pred založením trávnika

Založenie trávnika je jedna z posledných úprav pri stavbe domu, napriek tomu je dôležité urobiť niektoré prípravné práce už niekoľko týždňov dopredu. Nižšie v článku vám dáme 4 tipy ako si samotnou prípravou môžete zabezpečiť, že váš trávnik bude dlhodobo zdravý, krásny a vy si budete užívať jeho výhody naplno.

Starostlivosť o trávnik - kedy, čo a ako?

Po výseve novozaložených trávnikov je veľmi dôležité v prvých 4 týždňoch po zasiatí vykonávať zavlažovanie s primeranou dávkou vody, a to opakovane – minimálne 3 krát denne a viac, intenzita závisí od teploty a pôdy.

4 dôvody, prečo založiť siaty trávnik v lete

4 dôvody, prečo založiť trávnik v lete

Aj vy máte zafixovanú predstavu, že trávniky sa zakladajú iba na jar alebo na jeseň? A ste sklamaní, že ste to nestihli na jar, a teraz musíte čakať až do jesene? Pokúsime sa vám túto zažitú predstavu vyvrátiť a možno si ešte užijete leto na novom krásnom trávniku.

5 tipov na výber dodávateľa trávnika

Vytvoriť dokonalý trávnik je náročný proces. Skrýva sa za ním množstvo drobností a vychytávok. Každé nesprávne rozhodnutie sa prejaví v jeho konečnom výzore. Nechajte ho preto na profesionálov.

Hľadáte dokonalý trávnik? Vsaďte na siaty!

Hľadáte dokonalý trávnik? Vsaďte na siaty!

Neviete si vybrať medzi siatym trávnikom alebo trávnym kobercom? Pomôžeme vám pri rozhodovaní. Ukážeme vám, že aj so siatym trávnikom dokážete zázraky. A k tomu ušetríte čas a aj podstatnú časť peňazí. Siaty trávnik totiž dokáže vyzerať ako zo škatuľky.

travnikovy zakladac

Kedy a ako založiť trávnik

Trávniky je možné vysievať od jari do konca októbra, je však nutné prihliadať na klimatické a pôdne podmienky. Terén sa lepšie upravuje, ak hlina nie je príliš mokrá, takže po viacdňových dažďoch je lepšie počkať, kým zemina trošku vyschne.