Návody • rady

Zdieľajte nás

sledujte náš

SIATY ALEBO KOBERCOVÝ TRÁVNIK? PORADÍME VÁM!

Marec 2023

Plánujete založiť nový trávnik a neviete sa rozhodnúť, či siaty alebo kobercový? Poradíme vám.

Pozemok okolo nového domu je vo väčšine prípadov jedna z posledných úloh, ktoré sa pri stavbe nového domu riešia. Niekto si nechá vypracovať projekt celej záhrady firmou, niekto sa pustí do rozvrhnutia záhrady sám. V oboch prípadoch však pravdepodobne bude súčasťou záhrady aj trávnik. A vtedy prichádza na rad otázka – siaty alebo kobercový?

2 najväčšie rozdiely medzi siatym a kobercovým trávnikom sú cena a doba použiteľnosti trávnika od založenia. Tieto 2 rozdiely si rozpíšeme podrobnejšie.

1. cena

Cena založenia siateho trávnika sa môže pohybovať od 4 €/m2, cena založenia kobercového trávnika od 11 €/m2 plus doprava trávnika. Kobercový trávnik teda môže byť takmer 3 násobne drahší ako siaty. A čo všetko obsahujú tieto ceny, resp. za čo všetko platíte pri siatom a kobercovom trávniku? 

Siaty trávnik

Cena založenia siateho trávnika obsahuje hlavne prípravu terénu (frézovanie, čistenie a modelovanie), následne výsev osiva a valcovanie. V cene je niekedy započítaný už aj samotný materiál, teda trávne osivo a štartovacie hnojivo.  V prípade, že si chcete osivo a hnojivo zabezpečiť sami, treba počítať so sumou približne 0,50 €/m2 za trávne osivo a 0,10 €/m2 za hnojivo.

Kobercový trávnik

Cena založenia kobercového trávnika obsahuje prípravu terénu (frézovanie, čistenie, modelovanie), kobercový trávnik a jeho pokládku. K tejto cene vždy treba pripočítať dopravu kobercového trávnika, tá závisí od množstva trávnika a následne od počtu kilometrov. Priemerná cena za kilometer je 1,50 €, samozrejme sa vždy počíta cesta k vám aj cesta od vás. Doprava trávnika tak môže výrazne navýšiť celkovú cenu. Najviac pestovateľov kobercových trávnikov sa nachádza na juhozápadnom Slovensku, v okolí Malaciek, Bratislavy, Senca, Nitry. Smerom na sever Slovenska sa ich počet výrazne znižuje. Takže ak bývate napríklad na Orave a chcete kobercový trávnik, pripravte sa, že za dopravu trávnika zaplatíte niekoľkonásobne viac ako napríklad Trnavčan.

Ďalšia položka, ktorá môže navýšiť cenu siateho aj kobercového trávnika, je sieť proti krtom. Pri kobercovom trávniku je jej inštalácia pomerne jednoduchá – upraví, vymodeluje a povalcuje sa terén, následne sa položí sieť proti krtom a na ňu sa pokladá kobercový trávnik. V tomto prípade platíte navyše iba samotnú sieť proti krtom a jej zapracovanie. V prípade siateho trávnika je to zložitejšie – upraví sa, vymodeluje a povalcuje terén, následne sa položí sieť a tá sa musí zaviesť vrstvou trávnikového substrátu, ktorý sa opäť musí upraviť, zrovnať a povalcovať. A práve tento trávnikový substrát výrazne navýši celkovú sumu (ale zároveň skvalitní podložie trávnika). V prípade, že máte plochu 200 m2, trávnikový substrát vás vyjde približne 600 – 800 €. Substrát treba následne rozviezť, rozhrabať, zrovnať a povalcovať – a samozrejme to treba zaplatiť.

2. doba použiteľnosti trávnika od založenia

Kedy môžem po ňom chodiť? Za ako dlho mi narastie trávnik? Toto sú najčastejšie otázky, ktoré si ľudia kladú ešte predtým, ako sa pustia do práce. Tu sú odpovede:

Siaty trávnik – vo väčšine prípadov športových zmesí treba na úplné vyrastenie 4-6 týždňov. Prvé steblá trávy začnú vyrastať skôr ( v 1., 2. týždni) – je to preto, lebo trávne osivo sa väčšinou skladá z viacerých druhov tráv a rôzne druhy tráv majú rôznu dobu klíčivosti. Napríklad Mätonoh trváci má klíčivosť 1-2 týždne, zatiaľ čo Lipnica lúčna 3-4 týždne. Preto treba siatemu trávniku dopriať naozaj dostatok času na zakorenenie a prvých 4-6 týždňov ho nezaťažovať.

Kobercový trávnik – na zakorenenie potrebuje v priemere 10-14 dní. Ako zistíte, že je už zakorenený? Skúste jeme nadvihnúť rolku trávnika, ak ide nadvihnúť ľahko, korene ešte nie sú prerastené do podložia, a trávnik preto nezaťažujte. Ak ide rolka nadvihnúť ťažšie, ale predsa len ide, ešte stále nie je celkom zakorenený. Ak už rolku nenadvihnete, trávnik je zakorenený a môžete ho bez starostí využívať. Keďže je kobercový trávnik hneď od prvého dňa krásne zelený, zvádza k tomu, že naň hneď môžeme pustiť deti alebo domácich miláčikov – nerobte to však, tráva by sa rýchlo zničila a zakoreňovanie by trvalo dlhšie. Vždy počkajte, kým už rolka nejde nadvihnúť a vtedy si môžete byť istí, že trávnik je už zakorenený.

Siaty trávnik

- výhody

 • Nižšia cena
 • Možnosť zvoliť si trávne osivo – napr. osivo do tieňa, lúčnu zmes, atď.
 • Výsev nemusí byť urobený hneď po úprave terénu (ale odporúča sa čo najskôr, keďže zemina je čerstvo sfrézovaná a prevzdušnená)
 • Samotný výsev je jednoduchší a rýchly
 • V prípade potreby dosievania máte možnosť dosiať tým istým osivom, aké ste použili pri výseve

Siaty trávnik

- nevýhody

 • Trávnik rastie 4-6 týždňov
 • Dlhá doba počiatočného intenzívneho zavlažovania po výseve (4 – 6 týždňov)
 • „Drahšia“ inštalácia siete proti krtom kvôli nutnosti trávnikového substrátu
 • Vyššia pravdepodobnosť vyrastania buriny

kobercový trávnik

- výhody

 • Okamžitý efekt „zeleného“ trávnika
 • Trávnik môžete naplno používať cca po 10-14 dňoch
 • Kratšia doba počiatočného intenzívneho zavlažovania po pokládke (10 – 14 dní)
 • Jednoduchá a „lacná“ inštalácia siete proti krtom
 • Niekedy býva trávnik preventívne postriekaný proti plesňovým chorobám
 • Menšia pravdepodobnosť vyrastania burín

kobercový trávnik

- nevýhody

 • Vyššia cena
 • Nemožnosť vybrať si trávnu zmes – kobercové trávniky sú v drvivej väčšine vysievané zo športových zmesí
 • Pokládku treba urobiť do 24 – 48 hodín (závisí od počasia) od vyrezania trávnika 
 • Pokládka trvá dlhšie ako výsev a treba ju vedieť správne robiť
 • Vyššia pravdepodobnosť rastu „húb“ v prvých dňoch kvôli intenzívnemu zavlažovaniu (nie je to však vada trávnika a tieto huby môžete pozbierať alebo len počkať na prvé kosenie a tým sa odstránia)
 • Potreba presného zmerania plochy, aby ste kúpili dostatok trávnika, plus treba kúpiť navyše 5-7 % ako rezervu
 • V prípade potreby dosievania nemusíte „trafiť “ rovnaké osivo, ktoré bolo použité pri výseve trávnika

aký je záver?

Treba sa zamyslieť, akú veľkú plochu chcete zatrávniť a čo je pre vás priorita – doba použiteľnosti alebo cena trávnika? 

Ak máte menšiu plochu okolo 100 m2, kobercový trávnik vás môže stáť okolo 1400 – 1600 €, čo je pre mnohých prijateľná suma. Ak však máte 400 m2, môže vás stáť aj 4500 – 5000 €, a to už je veľký rozdiel. Pričom siaty trávnik na 400 m2  by vás vyšiel približne 1600 €.

V prípade, že máte malé deti alebo domácich miláčikov, bude náročné ich udržať mimo novovysiateho trávnika 4-6 týždňov. Ak máte pomerne malú plochu, v tomto prípade radšej zvoľte kobercový trávnik. Ak máte veľkú plochu, možnosťou je aj položiť kobercový trávnik na malej ucelenej ploche, ktorú potrebujete za krátky čas používať, a na zvyšnú plochu môžete trávnik vysiať. Ak je pre vás prioritou nižšia cena, zvoľte siaty trávnik.

Či už sa rozhodnete pre siaty alebo kobercový trávnik, pamätajte, že starostlivosť o obidva typy trávnika je rovnaká! Rozšírená predstava, že o kobercový trávnik sa stačí starať menej, nie je pravdivá. Aj kobercový trávnik je siaty trávnik, akurát najnáročnejšiu počiatočnú starostlivosť oň za vás urobil profesionál a následne trávnik vyrezal a dodal vám ho. Od momentu pokládky je však jeho kvalita, stav a výzor výlučne vo vašich rukách a závisí od vašej starostlivosti.

V prípade, že sa stále neviete rozhodnúť, aký trávnik chcete, môžete sa obrátiť na nás cez www.novytravnik.sk, radi vám poradíme a naceníme obidve možnosti a rozhodovanie bude pre vás jednoduchšie.